Informácie z oficiálnych zdrojov štátnych a profesijných organizácií.
Záložné právo je právny inštitút, prostredníctvom ktorého sa zabezpečuje poskytnutá pohľadávka – môže byť ňou napr. pôžička, úver, auto úver a príslušenstvo úveru (úroky a poplatky). Záložné právo oprávňuje veriteľa domáhať sa uspokojenia pohľadávky z predmetu záložného práva, ak pohľadávka nie je riadne a včas splnená. Inštitút záložného práva nájdeme upravený v Zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v § 151a - § 151me. Hlavnou podmienkou začatia výkonu záložného práva je splatnosť pohľadávky. V zmysle zákona platí, že dlžník je povinný splniť svoj dlh riadne a včas a v prípade, že tak neurobí, dostáva sa do omeškania - v tom momente hovoríme, že jeho dlh sa stáva splatným, resp. z pohľadu veriteľa - pohľadávka veriteľa sa stáva splatná. Výhodou záložného práva je to, že ak je pohľadávka záložného veriteľa zabezpečená záložným právom, tak sa nemusí záložný veriteľ obrátiť na súd najprv so žalobou na plnenie, ale môže začať s výkonom záložného práva (musí byť splnená podmienka splatnosti pohľadávky).
Záložné právo sa premlčí v 3 ročnej premlčacej dobe odo dňa kedy vzniklo právo na uspokojenie pohľadávky zo zálohu (ide o všeobecnú premlčaciu dobu podľa § 101 OZ). Taktiež je možná aj 10-ročná premlčacia doba a to vtedy, ak dlžník uznal záložné právo písomne čo do dôvodu a výšky; a súčasne platí zásada vyjadrená v § 100 odsek 2, podľa ktorej sa záložné právo nepremlčí skôr ako zabezpečená pohľadávka. Avšak záložné právo možno vykonať aj vtedy, ak je zabezpečená pohľadávka už premlčaná, čiže záložné právo nezaniká premlčaním pohľadávky a ak sa veriteľ začne uspokojovať z výťažku zálohu, tak sa záložca nemôže úspešne brániť námietkou premlčania
Pri všetkých 3 spôsoboch výkonu záložného práva dochádza k predaju zálohu (teda k jeho speňaženiu) a k získaniu peňažných prostriedkov, z ktorých sa uspokojuje pohľadávka záložného veriteľa .
Taktiež poznáme aj tzv. prepadnutý záloh – ide o dohodu medzi záložným veriteľom a záložcom, podľa ktorej sa záložný veriteľ do určitého času po splatnosti jeho pohľadávky stane vlastníkom zálohu a tým sa uspokojí jeho pohľadávka. Táto dohoda môže byť uzavretá vo forme darovacej zmluvy, kúpnej zmluvy alebo zmluvy o postúpení pohľadávky a jej uzavretím sa záložný veriteľ stane po splatnosti pohľadávky vlastníkom zálohu namiesto dlžníka a tým dôjde k uspokojeniu jeho pohľadávky.
Záložné právo môže zaniknúť aj iným spôsobom dohodnutým v zmluve alebo ak to vyplýva z osobitného predpisu: napr. splynutie osoby záložného veriteľa a záložcu, odstúpením od zmluvy o prevode vlastníckeho práva, ak dôjde k vyvlastneniu, k exekúcii, ku konkurzu...
Aj keď by Vám predávajúci mal poskytnúť pravdivé informácie o stave vozidla, častokrát sa stáva, že tieto sú zatajené a vy takýmto konaním môžete prísť o úspory aj o vozidlo. Kontrola prípadných bremien je veľmi dôležitá, pretože výrazne znižuje riziko negatívnych dôsledkov želanej kúpy. To, či Vaše budúce vozidlo nie je zaťažené záložným právom môžete bezplatne zistiť napr. v Notárskom centrálnom registri záložných práv, no na overenie budete potrebovať hlavne informácie o majiteľovi. Tu uvidíte všetky veci, na ktoré udelil záložné právo. Overenie Vášho budúceho vozidla Vám pomôže vyhnúť sa podvodu a veľmi rýchlej straty celoživotných úspor. V prípade ak je vozidlo predmetom záložného práva a neviete o tom, patrí záložnému veriteľovi až do okamihu, keď príjemca finančných prostriedkov svoj záväzok nesplní. To znamená, že vy za vozidlo riadne predajcovi uhradíte dohodnutú sumu a o pár dní, týždňov alebo mesiacov sa môže objaviť veriteľ, ktorý bude od Vás žiadať splnenie predajcovej pohľadávky, inak Vám vozidlo zoberie.